7 skvelých tipov, ako si užiť dokonalú jeseň

Tri mesiace čarovnej melanchólie, ktorú všetci milujeme, sú tu a s nimi pestrofarebné lístie, svieži vzduch a horúce víno. Čo si priať viac? Hádam len teplé periny, pod ktoré sa môžeme schovať, keď vonku leje a dobrý film s roztopenou čokoládou ako bonus.

Nájdite si čas na vlastný handmade kúsok

Upliesť deku som sa pokúsila tento rok prvýkrát a myslím si, že to celkom vyšlo. Po prvotných nezdaroch, keď som bola už jednou nohou na ceste do obchodu, som si povedala, že sa tak ľahko nevzdám a homemade deka jednoducho bude! Nakoniec som si tento proces aj celkom užila a čo je dôležitejšie, vlastnoručne som si vytvorila skvelý kúsok pre chladné zimné večery. Nie je síce taký dokonalý ako z obchodu, no pre mňa má takýto doplnok oveľa väčšiu hodnotu.

Majte vždy poruke dobrú knihu na lenivé a upršané dni

Deň v posteli s dobrou knihou je na nezaplatenie. Mne osobne evokujú jeseň knihy od sestier Brontëových, a samozrejme, od Rowlingovej 🙂 Ak ste však na niečo temnejšie, vrelo odporúčam Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hyda či Frankensteina. Výber je len na vás. Faktom však ostáva, že ak ste schúlení pod teplými perinami, na nočnom stolíku vás čaká sladký likér a vonku jemne prší, akákoľvek kniha je v tej chvíli dobrou voľbou. 

Dekorujte!

Výzdoba bytu je jednoducho základ. Nebojte sa skrášliť byt pestrofarebnými kvetmi, tematickými vankúšmi či tekvicami. Akonáhle zacítite vo vzduchu jeseň, je čas nakúpiť listové girlandy a zapáliť vonné sviečky. Celý tento proces u mňa vrcholí koncom októbra, keď sa blíži Halloween a s ním aj moje obrovské nadšenie pre handmade kúsky a hororové večery s Jamie Lee Curtis. Halloweenske dekorácie nielen spestria interiér, ale navyše navodia príjemne strašidelnú atmosféru. Pravdou ostáva, že maratón všetkých častí Halloweenu nemá šmrnc, ak pri ňom nesvieti aspoň jedna tekvička.

Rozvoňajte váš domov sladkosťami

Tento rok započal môj manžel novú tradíciu, a to pečenie jesenných koláčov. Jedným z nich bol aj dobre známy APPLE PIE, ktorý bol naozaj trefou do čierneho. Celým bytom sa ešte dlho rozliehala sladká vôňa jabĺk a škorice, ktorá doma navodzovala príjemný pocit pohody.

Jablkový koláč bol síce fenomenálny, no nič sa nehodí k jeseni či zime viac ako čokoládový perník. Jeho dokonalú vôňu nenapodobní žiadna sviečka. Originál je len jeden a za tu chvíľku za sporákom určite stojí. A keďže aj koláče je potrebné niečím zapiť, uvarili sme si horúce zimné nápoje, ktoré nás zahriali pri leňošení na gauči.

Pustite si jeseň do šatníka

Jeseň je ideálnym obdobím na preorganizovanie šatníka. Tak či tak musia všetky letné veci von, aby uvoľnili priestor svetrom, šálom, čiapkam a teplým pyžamám. Prečo to teda nevyužiť a trochu si šatstvo nepretriediť? Na túto činnosť si musíte vyhradiť dostatok času, ale je to sčasti nutnosť a sčasti radosť, najmä ak pri tom zistíte, že musíte vyraziť na nákupy 🙂 

Nebojte sa svetielok

Zastávam názor, že svetelných dekorácií nie je jednoducho nikdy dosť. Je to taká čerešnička na torte, ktorá vytvorí bez väčšej námahy dokonalú hygge atmosféru. Či už si ich zavesíte na balkón, rozložíte na zem alebo si nimi prežiarite šatník, váš domov bude vďaka nim dýchať romantikou a pohodou.

Nezabúdajte na jesennú alfu a omegu

Vyrezávanie tekvice je pre mňa každoročným rituálom, na ktorý sa pripravujem už od septembra. Predchádza mu nadšené, no nekonečné surfovanie po nete s cieľom nájsť dokonalú strašidelnú šablónu, ktorá by porazila tú minuloročnú. Celý tento tekvicový proces neoddeliteľne patrí k jeseni a čoraz viac sa udomácňuje už aj na Slovensku. Ak ste však časovo vyťažení, no aj napriek tomu chcete váš byt oživiť, môžete si tekvicu aj pokresliť či polepiť. Je to veľmi jednoduché a rýchle riešenie, ako bez väčšej námahy dosiahnuť príjemnú jesennú či halloweensku atmosféru. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *